MONOPOLIS20.jpg

Styl Życia

 

MONOPOLIS w niezwykły sposób połączy różne obszary działania. Obok części biurowej, w której stworzymy najwyższy komfort pracy, powstaną przestrzenie dla ważnych wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu. Miejsce inspirujące i przyjazne. Otwarte na łodzian.

 

INSPIRUJĄCE I PRZYJAZNE

Projektując MONOPOLIS i urządzając jego przestrzenie zadbaliśmy o każdy szczegół. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które odpowie na potrzeby mieszkańców. Które stanie się strefą spotkań, wypoczynku, aktywności i wydarzeń, również kulturalnych. Charakter miejsca dopełniają industrialne, ceglane budynki oraz klimatyczne, fabryczne uliczki. 

 

DLA ciebie

Przestrzeń MONOPOLIS będzie otwarta i przyjazna całym rodzinom. Dorośli skorzystają z szerokiej oferty kulturalno-rekreacyjnej. Obejmie ona wydarzenia muzyczne, wystawy i przedstawienia teatralne na dwóch scenach – plenerowej oraz w dawnym magazynie spirytusu, a także restauracje w dawnym laboratorium wódek smakowych, czy basen w dawnej morsowni. Ważną częścią oferty będzie muzeum poświęcone pracownikom dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.

 

Dla dzieci

Dzieci znajdą w MONOPOLIS miejsce do zabawy i rozwoju na warsztatach w klubie dla najmłodszych. Plac zabaw wraz z przedszkolem to tylko uzupełnienie naszej bogatej oferty. W MONOPOLIS urządzimy też świetlicę środowiskową opiekującą się dziećmi. 

 

Zieleń w sercu miasta

 

Dużo uwagi poświęciliśmy koncepcji zieleni, by współgrała z wyjątkową, postindustrialną architekturą. Wpisaliśmy w nią zielony skwer, w którym stworzymy przestrzeń wolną od ulicznego zgiełku, sprzyjającą wyciszeniu i odprężeniu w samym sercu miasta.

 

Sztuka

Malarstwo, fotografie, czy rzeźbę oglądać będziemy w galerii wystawienniczej zlokalizowanej wzdłuż zielonego pasażu. Industrialna architektura, klimatyczne pofabryczne pasaże i place będą stanowiły unikatową oprawę dla wydarzeń artystycznych oraz wyjątkowe miejsce do spędzania czasu.

 

WYDARZENIA w Monopolis

Wystawy i wernisaże, koncerty i projekcje filmowe, sesje zdjęciowe i pokazy mody. Trzeci co do wielkości zespół fabryczny - po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego - jeszcze przed rewitalizacją gościł wielu wybitnych artystów i ważne wydarzenia kulturalne. Zobacz galerię

 
Yellow_Turbulence_podpis.jpg

MONOPOLIS W OBIEKTYWIE RYSZARDA HOROWITZA

Ryszard Horowitz, autor fotografii do V edycji Kalendarza Virako, zaliczany jest do grona najwybitniejszych fotografów na świecie. Uznawany za prekursora obróbki komputerowej fotografii, fotokompozytor. Ręcznie tworzył fantastyczne kolaże, zanim pojawiły się programy do obróbki cyfrowej. Jego zdjęcia pokazują niesamowity, surrealistyczny świat, w którym wszystko jest możliwe. Na stałe mieszka i tworzy w USA. Fotografował m. in. dla Chanel, Diora, Barbary Carrera, Chloe, amerykańskiego Harper's Bazaar.

Aby wykonać zdjęcia do niezwykłego wydawnictwa, Horowitz przyleciał w lipcu 2013 roku do Polski, do Łodzi. Przez dwa tygodnie w pofabrycznej scenerii powstawały fotografie, które wzbogaciły karty Kalendarza Virako 2014. Zobacz galerię

W duchu Łodzi

Pomysłodawcą i autorem nazwy i logo MONOPOLIS jest Janusz Kaniewski, wybitny polski designer. Spod ręki mistrza wyszedł wyjątkowy znak słowno-graficzny. Nowoczesny, ale nawiązujący do historii, z liternictwem inspirowanym czcionką lat dwudziestych XX wieku, odzwierciedlającym ducha miejsca. Nazwa oraz logotyp MONOPOLIS są podkreśleniem dziedzictwa Łodzi, jej unikalnego przemysłu, wystawnych secesyjnych kamienic i legendarnego blichtru, opartego na solidnym biznesie. Słowo „polis” to forma państwa w starożytnej Grecji. MONOPOLIS można rozumieć jako "miasto w mieście": wspólnotę i życie obywatelskie, przestrzeń do wspólnych działań, a także miejsce rozwoju życia towarzyskiego i społecznego.